Pytania i odpowiedzi dotyczące funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych

Pytanie 116

Spółdzielnia mieszkaniowa posiada w swoim użytkowaniu grunty na prawach użytkowania wieczystego, nabytych nieodpłatnie od Urzędu Miasta na podstawie aktu notarialnego. Wartość tych praw została wprowadzona do ewidencji środków trwałych na dzień 01.01.2002 roku w korespondencji z funduszem zasobowym i podlega corocznemu umorzeniu w ciężar tego funduszu. W 2006 roku do części gruntów zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności na mocy decyzji Prezydenta Miasta. Opłata za przekształcenie jest różnicą między wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego (ustalonych przez rzeczoznawcę majątkowego) obniżoną o 90% bonifikatę. Spółdzielnia ponosi także koszty za sporządzenie operatu szacunkowego. Prosimy o podanie ewidencji księgowej wyksięgowania dotychczasowego prawa użytkowania wieczystego gruntu i zaksięgowania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu oraz przeniesienia prawa własności gruntu na członków,którzy wystąpili z wnioskiem o przeniesienie prawa własności lokalu.

Pytanie 115

Jesteśmy małą Spółdzielnią Mieszkaniową w Poznaniu/30 mieszkań/ nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej, a więc dysponujemy tylko środkami z tytułu czynszu wnoszonego przez członków Spółdzielni. Obecnie przeprowadzamy remont tj. wymianę osłon balkonowych w naszym budynku i w związku z powyższym mamy do Pana uprzejme pytanie, czy koszt remontu balkonów obligatoryjnie musimy pokryc funduszem remontowym Spółdzielni? Pragniemy nadmienić, ze Spółdzielnia posiada odpowiednią nadwyżkę przychodów nad kosztami eksploatacyjnymi, i czy w tym przypadku powyższy remont możemy zaksięgować w koszty eksploatacji Spółdzielni?

Pytanie 114

Sprawa jest tego typu że posiadam mieszkanie komunalne i chce je wykupić na własność, jest problem , mieszkanie jest ze wspólnym korytarzem i wspólnym pomieszczeniem sanitarnym. Jest możliwość zrobienia osobnego pomieszczenia sanitarnego. Czy po takiej modernizacji można będzie mieszkanie wykupić?

Pytanie 113

Przeglądając Pana strone www.dziewor.pl, znalazłam wiele ciekawych informacji, które na pewno przydadzą mi się jako początkującemu zarządcy.
Mam pytanie, na które póki co bezskutecznie poszukuję odpowiedzi: co dokładnie zmieni się w prowadzeniu księgowości wspólnot mieszkaniowych od 2007 roku ? Niestety z różnych źródeł dochodzą do mnie bardzo sprzeczne informacje, a właśnie od stycznia 2007 roku, przejmuję swoją pierwszą nieruchomość i chcę się dobrze do tego przygotować. Obecny zarządca prowadzi pełną księgowość, wspólnota chce jednak od tego odjeść i prowadzić ją w sposób uproszczony. Czy od 2007 roku będzie to możliwe? Tu również słyszałam opinię, że ponoć już nie można...

Pytanie 112

Spółdzielnia posiada prawomocną uchwałę zarządu w spr. określenia odrębnej własności lokalu, w której m.in. określa wymagany do uzupełnienia wkład mieszkaniowy lub budowlany z tytułu modernizacji. Członkowie przed przekształceniem muszą dokonać uzupełnienia wkładu mieszkaniowego lub budowlanego oraz zwrotu kosztów wykupu gruntu. Nadmieniam, że pierwsze zasiedlenia jak również ustanowienia lokatorskich i własnościowych praw miały miejsce przed 01.05.2004r.
Pytania:
1. czy uzupełnienie wkładów j.w. podlega ustawie o VAT, a jeżeli tak to wg jakiej stawki?
2. czy zwrot kosztów wykupu gruntów /wykupionych 30.04.2004r./ jest opodatkowane VAT-em i ewntualnie jaka jego stawka?
3. jaka stawka VAT na:
- przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność?
- przekształcenie własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność?
Powyższe sprawy dotyczą lokali mieszkalnych i użtykowych.

Pytanie 111

Mam problem i bardzo proszę o jakiekolwiek rady albo wyjaśnienia. Podczas obrad walnego zgromadzenia członków spółdzielni z dn. 29.06.2006r. jeden z jej członków wysunął wolny wniosek o zabudowę części korytarza na którym 7 rodzin ma swoje wejścia do mieszkań żądając by nie wymagana była zgoda pozostałych właściciel mieszkań. Wniosek przyjęto do realizacji bez sprawdzenia zgodności jego realizacji z przepisami prawa. 25.06.2006r. sąsiad postawił łukowatą ściankę zabudowując część korytarza z oknem i powiększając sobie mieszkanie. Ścianka znajdowała się dokładnie 108 cm od moich wejściowych drzwi uniemożliwiając mi swobodne korzystanie z mieszkania. Inspektor nadzoru budowlanego nakazał jej rozebranie. Jednak sąsiad złożył w wydziale infrastruktury zgłoszenie o zabudowie i zgodę spółdzielni na zabudowę korytarza wydaną na podstawie podobno uchwały walnego zgromadzenia, której zaznaczam nie było w porządku obrad, gdyż sprawa zabudowy pojawiła się podczas walnego jako wnioesk(swoją drogą podobne wnioski pojawiały się już na poprzednich walnych i były odrzucane). Okazuje się że sąsiad po upływie 30 dni od zgłoszenia o zabudowie będzie mógł ponownie postawić taką ściankę nie bacząc na to że utrudnia mi korzystanie z własnego mieszkania. Ponadto w wydziale infrastruktury nie bardzo mogą mi udzielić wiadomości na temat jak dużą część korytarza może zabudować mój sąsiad. Może tak że do mieszkania będę mogła wejść tylko bokiem? Podobno zgłoszenia o przebudowie nie wymagają opinii straży pożarnej, a z tego co wiem taką ścianka jest niezgodna z przepisami ppoż. Wiem że spółdzielnia wydając sąsiadowi zgodę na zabudowę do wydziału infrastruktury podaje jako podstawę uchwałe nr 8 z walnego, a z porządku obrad wynika ze uchwała o tym numerze została przez walne odrzucona i dotyczyła zaciągnięcia przez spółdzielnię kredytu. Nie rozumiem kiedy właściwie wniosek członka spółdzielni staje się uchwałą? Czy uchwały dotyczące wniosków członków nie są podejmowane przez walne?Czy jest to w gestii rady nadzorczej? Czy to możliwe by spółdzielnia mieszkaniowa ( prawie wszyscy członkowie mają tytuły spółdzielczego prawa własności) nie brała pod uwagę opinii swoich członków ( zebrałam listę podpisów prawie 75 % członków protestujących przeciwko zabudowie korytarzy)?Czy taka lista nie ma żadnej mocy wiążcej decyzje spółdzielni? Przecież spółdzielnia to nie zarząd tylko jej członkowie. Czy spółdzielnia nie może cofnąć sąsiadowi wydanej zgody na zabudowę korytarza? Może już za tydzień nie będę mogła wyjść dzieki ściance z domu a po pewnym czasie i inni mieszkańcy, gdyż takie scianki mają powstac na każdej kondygnacji. Błagam jestem już bezsilna. Nie wiem co mam robić. Członkowie zarządali zwołania nadzywczajnego zgromadzenia walnego dotyczącego tej sprawy, ale może sie okazać że wszystkie nasze działania nie przyniosą żadnego efektu. Czy pozostaję nam jedynie sąd? Przecież podczas walnego nie było takiej uchwały, był tylko wnosek.Jest Pan uznanym autorytetem ja tylko właścicielką mieszkania, nie wiem co mogę jeszcze zrobić. Błagam niech Pan mi pomoże, wyjasni, wytłumaczy. Może to brzmi jak słowa histeryczki. Nie wiem, jedno co wiem to , to że czuję sie bezsilna i załamana. Gdy będę miała tę sciankę to nawet pogotowie ratunkowe nie udzieli mi pomocy. Z góry przepraszam za tak długi list, ale chciałam dokładniej naświetlić Panu swój problem.

Pytanie 110

Niedawno zostałem wybrany w społdzielni do Rady Nadzorczej. Po pierwszym rozenaniu sie w spółdzielczej działalnosci niepokoi mnie wydatkowanie pieniędzy z tzw. funduszu remontowego na cele fektycznie nie będące remontami budynków np. zagospodarowanie terenu przy budynkach, zamontowanie bramy wjazdowej na terenie nieruchmości a nawet jako zapłate na sfinansowanie przez mieszkańców jednej nieruchomości działki niezabudowanej.
Uprzejmie proszę Pana o podpowiedź czy takie wydatkowanie f. remontowego jest zgodne z prawem (np. ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych), jeśli zostały naruszone przepisy to proszę uprzejmie o ich wskazanie oraz czy grożą jakieś sankcje np. ze strony urzędu skarbowego. Czy ewenualnie można skorygować nieparawidłowości dot. lat ubiegłych w sytuacji zatwierdzenia sprawozdania finansowego przez Walne Zgromadzenie.

Pytanie 109

Czy w przypadku gdy SM jest obciążona kredytem który był zaciągnięty w latach 80- tych i do tej pory go spłaca na budowę osiedla , to można złożyć wniosek do Zarządu SM o wyodrębnienie lokali z nieruchomości i jakie są szanse na to aby utworzyć Wspólnotę mieszkaniową.
Zaznaczam że nieruchomość o którą mi chodzi ma wszystkie mieszkania własnościowe i nie był zaciągany żaden kredyt na jego budowę. Były to pieniądze lokatorów mieszkających w tym budynku.

Pytanie 108

Będę bardzo wdzięczna za wyjaśnienia sposobu prowadzenia rozliczeń i ewidencji księgowych dotyczących zarządzania takimi właśnie wspólnotami zarówno z punktu widzenia wspólnoty, jak i spółdzielni.

Pytanie 107

(rozwinięcie pytania 104)
Czy za świadczone usługi związane z utrzymaniem czystości oraz konserwacjami i drobnymi remontami Spółdzielnia winna wystawiać wspólnocie faktury ?