Czy w spółdzielni mieszkaniowej Prezes Zarządu może być zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?
Forma zatrudnienia prezesa spółdzielni należy do zakresu czynności Rady Nadzorczej, chyba, że państwa Statut stanowi inaczej. Osobiście nie widzę żadnych przeciwwskazań by Prezes spółdzielni pracował na umowę zlecenia.
Bardzo proszę o informację czy moje księgowanie dla lokali mieszkalnych wybudowanych z własnych środków członków (podpisana ze spółdzielnią umowa o ustanowienie odrębnej własności ) jest prawidłowa:
-
MA- 080 - środki trwałe w budowie
WN-011- środki trwałe
-
MA - 011
WN - 250
-
WN - 845 - przych. przyszłych okresów
MA - 803 - wkłady budowlane
-
WN - 803
MA - 250
Księgowanie nie jest prawidłowe, powinno być
MA- 080
WN- 011
Należność z tytułu wkładu
WN 245
MA 803
Wniesienie wkładu
WN 13
MA 245
Przeniesienie lokalu w własność odrębną
MA 011
WN - 250 - rozliczenie wkładu
WN 803
MA - 250
SM oprócz bloków posiada także ciepłownię (CO i CWU). Czy dopuszczalne jest obciążanie ciepłowni np. 70% kosztów zarządu a reszta do metra lokali?
Nie takie rozliczenie kosztów nie jest prawidłowe. Koszty Zarządu powinno rozliczać się wprost proporcjonalnie do uzyskiwanych przychodów np. eksploatacja, kotłownia, inne przychody.
Spółdzielnia w przejęła w formie aktu notarialnego 2 mieszkania za długi. Proszę o informację w jaki sposób wyksięgować zaległość od dłużnika czy powinien zostać w ewidencji na koncie "249" pozostałe rozrachunki. W obecnej chwili mieszkanie jest wynajmowane, po uzyskaniu zgody WZ zostanie sprzedane. Czy powinniśmy wyksięgować mieszkania ze środków trwałych i utworzyć na koncie 040 inwestycje w nieruchomości (w cenie przejętego długu czy wg cen rynkowych (operat).
Skoro spółdzielnia otrzymała 2 lokale mieszkalne za długi to wprowadza je na swój majątek w wysokości długu zapisanego w aktach notarialnych. Sprzedaż tych lokali powinno się odbyć wg ceny rynkowej ustalonej przez rzeczoznawcę. Nie widzę potrzeby dokonania przeksięgowań w korespondencji konta 040.
W naszej spółdzielni mieszkaniowej statut jasno stwierdza że kandydat do rady nadzorczej nie może być zadłużony wobec spółdzielni. Na tą okoliczność składają oświadczenie. Jeden z kandydatów skłamał w oświadczeniu i został wybrany do rady. Po wykryciu kłamstwa uregulował zaległości.
Czy może pozostać członkiem rady nadzorczej? Jeżeli nie to jakie kroki należy podjąć w celu usunięcia go z członka rady?
Skoro kandydat do Rady Nadzorczej złożył fałszywe oświadczenie, powinien zostać usunięty z Rady Nadzorczej stosowną uchwałą Walnego zebrania.
Zostałem eksmitowany z mieszkania spółdzielczego do mieszkania socjalnego. Mieszkanie sprzedano za 95 000 zl. Dostałem wkład mieszkaniowy w wysokości 47 000 zł. Czy muszę zapłacić podatek?
Powinien zapłacić Pan podatek od różnicy wartości wniesionego wkładu i otrzymanego zwrotu (47.000).
Zgodnie z ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych art 6 proszę o informacje czy salda z lokali innych niż mieszkaniowe z tytułem własnościowe -salda na koniec roku zasilają przychody lub koszty roku następnego.
Proszę o jak najszybsza odpowiedź, gdyż zbliża się rozliczenie roczne i chce rozliczyć prawidłowo
Salda lokali mieszkalnych i użytkowych nie korygują kosztów ani przychodów roku następnego. Pozostają jako salda do rozliczenia w wpłatami właścicieli.
Spółdzielnia mieszkaniowa zajmuje się tylko budową domów wielorodzinnych z wkładów budowlanych z ustanowieniem odrębnej własności lokalu. Spółdzielnia nie uzyskuje dochodów. Moje pytanie dotyczy księgowania kosztów na konto 083 tj kosztów dotyczących działalności operacyjnej, wynagrodzeń pracowników, czy księgujemy wszystkie faktury kosztowe na konto 083 i czy w kwocie brutto. Drugie pytanie na jakim koncie zaksięgować wpłatę wkładów budowlanych ( wg. nowych przepisów są to zobowiązania jak wygląda predekretacja takich wpłat).
Skoro spółdzielnia nie prowadzi żadnej innej działalności to wszelkie koszty księguje w ciężar konta 083. Jeżeli spółdzielnia jest Vatowcem to koszty księguje netto i rozlicza podatek VAT. Wpłacane zaliczki powinna ewidencjonować na przychodach przyszłych okresów i w zależności od tego czy jest podatnikiem podatku VAT netto lub brutto. CIT spółdzielnia powinien być zerowy, chyba że uzyskała przychody z lokat lub pozostałe przychody operacyjne.
Czy Rada Nadzorcza swoją uchwałą ma prawo, bez zgody(uchwały)Walnego Zgromadzenia z pieniędzy wszystkich członków (z konta wkłady) spłacić na koniec 2017 roku za niewielką ilość członków kredyty " starego portfela "?
Czy RN następnie ma umocowanie prawne ,żeby ustalić odsetki od tych zobowiązań i podpisać umowy z członkami którym " pożyczone " zostały pieniądze na spłatę kredytu ?
Kredytobiorcą jest spółdzielnia mieszkaniowa i może bez jakiejkolwiek uchwały spłacić zaciągnięty kredyt jak również rozliczyć go wraz z odsetkami z posiadaczami lokali mieszkalnych i użytkowych. Uchwały rady Nadzorczej i Walnego zgromadzenia są niepotrzebne.
Spółdzielnia wyodrębniła lokal mieszkalny należący do spółdzielni, w najbliższym czasie będzie go sprzedawać. Rozumiem że przychód należy potraktować jako pożytek spółdzielni czy należy zapłacić Podatek?
Jeżeli spółdzielnia sprzeda lokal to podatek CIT trzeba zapłacić. Jeżeli spółdzielnia sprzeda własnościowe prawo do lokalu poprzez wniesienie wkładu budowlanego z automatycznym przeniesieniem w własność odrębną, będzie to wniesienie wkładu budowlanego a następnie jego wyniesienie. Podatek CIT nie wystąpi.
Copyright © 2005-2025 Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego Sp. z o.o.