Forum

Pozostałe pytania i odpowiedzi

Pytanie 21
Dodano: 31 stycznia 2013

W grudniu 2011 zakupiliśmy mieszkanie w budynku z wyodrębnionymi 9 mieszkaniami i sklepem .Na dzień dzisiejszy właścicielowi udało się sprzedać 2 mieszkania i sklep. Posiadamy ogrzewanie C.O z pieca węglowego. Ostatniej zimy ponosiliśmy koszt ogrzewania całego budynku wraz z sąsiadem ,sklep zakupił tylko 1.300 węgla. Właściciel pozostałych niesprzedanych 7 mieszkań twierdzi że kaloryfery w pustych mieszkaniach są zakręcone i nie chcę ponosić kosztów ogrzewania. Czy są jakieś przepisy aby właściciel 7 pustych mieszkań płacił za ich ogrzewanie.

Pytanie 20
Dodano: 11 września 2012

Pięć lat temu kupiłem mieszkanie w kamienicy w której jest 7 ksiąg wieczystych. Jak się okazało w budynku nie istnieje wspólnota mieszkaniowa i każdy sam dba o swoje interesy. Kamienica ta pochodzi z 1935 roku i od tamtego czasu nic poza instalacją wodną i gazową do niektórych mieszkań nie było nic remontowane. Jako nowy współwłaściciel postanowiłem działać i zacząłem powoli remontować budynek. na przełomie kilku lat zostały wykonane prace :
-ocieplenie 1/3 elewacji budynku(około 200m2,styropian 5 cm,siatka,klej ,tynk akrylowy) -nowe gzymsy 20mb -izolacja pionowa(folia wysokość 2m-23mb) -ułożenie chodników oraz opasek z kostki brukowej około 40m2 -remont części kominów wraz z wkładami kwasoodpornymi -wybudowanie śmietnika z powodu dużych kosztów tych prac zostały one rozłożone na kilka lat i obecnie są już na ukończeniu. W najbliższym czasie zostaną wystawione faktury końcowe od firm związanych z tymi pracami(do tej pory rozliczenie w formie zaliczek około 50 000 zł.). Moje pytanie brzmi:czy jako współwłaściciel który wykonał remont części wspólnych budynku mam prawo dochodzić zwrotu poniesionych kosztów według udziałów od reszty współwłaścicieli?

Pytanie 19
Dodano: 11 września 2012

Jak kształtował się czynsz mieszkaniowy np. mieszkania 56 m. kw. w Katowicach na os. Tysiąclecia, oddanego do zamieszkania w roku 1972? Za co płaciło się, jakie składniki były zależne od metrażu, a jakie od ilości osób? Interesują mnie lata 70-te i 80-te. Bardzo proszę o odpowiedź, bo mam dług i teraz muszę go oddać. Czy to były takie obciążenia jak obecnie?

Pytanie 18
Dodano: 11 września 2012

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym, na poddaszu. Większość mojego mieszkania to skosy. W zeszłym roku przeprowadzono wymianę dachu niby z dociepleniem. Teraz w moim mieszkaniu czuję podmuch wiatru z każdej ściany. Administrator twierdzi, że dach został docieplony prawidłowo, a ja marznę. Przy zamkniętych nowych oknach i drzwiach czuję podmuch. Zgłosiłam sprawę do nadzoru budowlanego, była wizyta inspektora, ale czuję, że z problemem zostanę. Co ustalono, nie wiem, bo nie jestem dla nich stroną. Jak jeszcze mogę walczyć o ciepło w mieszkaniu? Proszę o odpowiedź, bo boję się następnej jesieni, zimy i wiosny, a i teraz w tych zimnych letnich dniach podmuchy ze ścian czy sufitu nie dają mi spać? Nie wiem jeszcze ile zapłacę za c.o. bo założono podzielniki ciepła?

Pytanie 17
Dodano: 11 września 2012

Jestem współwłaścicielem kamienicy czynszowej zarządzanej przez firmę zarządzającą. Mam pytanie czy wszyscy współwłaściciele muszą wyrazi zgodę na wystąpienie do Sądu o ściągniecie odszkodowania od Miasta za niedostarczenie lokalu socjalnego dłużnikowi?

Pytanie 16
Dodano: 21 grudnia 2010

Lekarze którzy są właścicielami pewnej przychodni chcą utworzyć wspólnotę lokalową i powołać licencjonowanego zarządce nieruchomości.
Bardzo proszę o odpowiedź jak to zrobić i jakie dokumenty są wymagane, czy tworzy się to tak jak zwykłą wspólnotę mieszkaniową, czy również płaci się czynsz i glosuje nad uchwałami, oraz jak wyglądają sprawy podatkowe, czy taka wspólnota lokalowa gdzie lekarze prowadzą wyłącznie prywatne gabinety musi płacić jakieś podatki, podejrzewam, że tak gdyż nie jest to mieszkaniówka ale bardzo proszę o odpowiedź , zwłaszcza jak utworzyć wspólnotę lokalową!

Pytanie 15
Dodano: 21 grudnia 2010

Interesuje mnie podział budynku mieszkalnego w którym mieszkają dwie rodziny. Jedna rodzina ma procent 57 a druga 43procent.czy jest taka możliwość ze mogą zająć schody które są pszejściem do nich?jest to dom dwu rodzinny który stoi na jednym wspólnym terenie mieszkalnym, ale są dwa wejścia osobne ale i tez do nich przejście

Pytanie 14
Dodano: 21 grudnia 2010

Otrzymałam mieszkanie zastępcze z Urzędu Miasta czy mogę z niego zrezygnować bo to jest melina nie mieszkanie i mam termin do wyprowadzenia się

Pytanie 13
Dodano: 21 grudnia 2010

Jak znieść współwłasność majątkową na mieszkanie z osobą która nie wniosła żadnego wkładu pieniężnego na zakup tego mieszkania a została wpisana do aktu notarialnego kupna - na zasadzie wiary w spełnienie obietnicy włożenia swojej części wkładu do zakupu mieszkania, w terminie późniejszym z czego nie wywiązała się i nie zamierza teraz tego zrobić a zamieszkuje w tym mieszkaniu . Ja poniosłem całość kosztów zakupu i remontu tego mieszkania i mimo tego nie jestem jednym jego właścicielem

Pytanie 12
Dodano: 21 grudnia 2010

Znajomi chcąc wynająć mieszkanie podpisali najpierw umowie przedwstępną w której między innymi był zapis że czynsz będzie wynosił 1500zł+opłaty które żąda wspólnota mieszkaniowa. Następnie podpisali umowę wynajmu która ma dziwne zapisy np. &2.2 Czynsz wynosi 1500zł+średnio miesięcznie 500zł razem dwa tysiące+opłaty żądane przez wspólnotę mieszkaniową. &2.3Wysokość czynszu,o którym mowa będzie waloryzowany rocznie licząc od dnia podpisania umowy o wskaźnik inflacji,wg komunikatu GUS z zastrzeżeniem &2.4 &2.4 Kwota stanowiąca równowartość% wartości czynszu określonego w &2.2 może być przez wynajmującego waloryzowana miesięcznie o wskaźnik wzrostu cen rynkowych węgla,w stosunku do cen obowiązujących w dniu zawarcia umowy. Jeśli chodzi o kwestię wypowiedzenia to jest napisane że wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu na miesiąc na przód oraz wypowiedzieć umowę najmu bez zachowania okresu wypowiedzenia. Znajomi mają się tam wprowadzić 1 pażdziernika. Pytanie brzmi czy mogą w jakiś sposób zrezygnować z tego mieszkania dodam również że umowa była podpisana na rok.