Forum

Pytania i odpowiedzi dotyczące funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych

Pytanie 729
Dodano: 25 kwietnia 2017

Wspólnota bloku w którym wynajmuję mieszkanie, wybrała do realizacji ofertę firmy droższej o 80tys. niż najtańsza. czy miała prawo? Obawiam się że w związku z tą decyzją będę płacić wyższy czynsz. Co ja nie będąc członkiem mogę zrobić w tej sytuacji?

Pytanie 728
Dodano: 25 kwietnia 2017

Czy prawidłowo interpretuję przepisy dot. zmiany od 1 stycznia br. stawki PDOP stosując w wysokości 15% /art. 19.1 punkt 2a ustawy o PDOP/ od dochodu uzyskanego przez wspólnotę mieszkaniową?
W świetle art 4a pkt.10 dochód Wspólnoty z odsetek od lokat bankowych i z wynajmu miejsc postojowych stanowi niewielka kwotę, stąd do naliczenia PDOP za I kw. 2017 r. zastosowałam stawkę 15%, czy właściwą?

Pytanie 727
Dodano: 25 kwietnia 2017

Mieszkam za granica,mieszkanie mam na śląsku. Od czasu kiedy syn jest żonaty jeżdżę tylko na Wszystkich Świętych i wtedy wpłaciłam zaległe opłaty za cały rok. Przez 20 lat płaciłam z góry,dołu i było dobrze. Nie mam żadnych zaległości. W 2015 opłat dokonałam w październiku za cały rok..Czy słusznie oddała mnie Wspólnota do windykacji, a oni do sadu?

Pytanie 726
Dodano: 25 kwietnia 2017

We wspólnocie został wyodrębniony samodzielny lokal (strych zamieniony na mieszkanie). Czy ja jako mieszkaniec ostatniej kondygnacji muszę udostępnić instalację CO (u mnie się kończy) lokatorom z góry , w tym przekuwanie stropów. Czy wspólnota musi pokryć koszt projektu doposażenia nowego lokalu w CO ? Czy powinien go pokryć nowy lokator?

Pytanie 725
Dodano: 25 kwietnia 2017

We wspólnocie powołany jest zarząd spośród właścicieli (3 osobowy). Czy osoba, która pełni obowiązki księgowej powinna przewodniczącej zarządu przekazywać ksero dokumentów za miesiąc: rozliczeń we wspólnocie min. ciepło ,woda, f. remontowy, eksploatacyjny... oraz wyciągi bankowe dla informacji i do analizy . Przewodnicząca i drugi członek zarządu wg. mnie powinny mieć nadzór nad wydawaniem środków wspólnotowych. Jej zdaniem jest, że może mi pokazać i nie będzie robić ksero , bo to by była druga księgowość. Moim zdaniem jest ona w błędzie. Jako członek zarządu nie powinna tak postąpić. Może coś jest nie tak?

Pytanie 724
Dodano: 25 kwietnia 2017

Jeden z właścicieli sprzedał swoje mieszkanie. Jakie dokumenty powinnam wziąć od nowego właściciela jakie uchwały napisać aby przedstawić to pozostałym lokatorom?

Pytanie 723
Dodano: 25 kwietnia 2017

Jak należy prawidłowo zaksięgować dodatek mieszkaniowy ?

Pytanie 722
Dodano: 25 kwietnia 2017

Zostałam nowym zarządcą wspólnoty mieszkaniowej. Z dokumentów wynika, że poprzedni zarządcy nie robili zebrań wspólnoty, brak jest jakichkolwiek uchwał, a co gorsze nie wpłacali wszystkich pieniędzy na konto bankowe wspólnoty (ponieważ jest to mała wspólnota, lokatorzy - prawie sami emeryci- zgodzili się, by zarządca wystawiał KP, a następnie wpłacał pieniądze na konto, czego nie robił systematycznie - czy to zgodne z prawem, ponadto nieregularnie płacił za media, dlatego powstały odsetki, ponadto wybrał firmę do remontu rynien, nie informując lokatorów o kosztach inwestycji, (członkowie dowiedzieli się dopiero w sprawozdaniu finansowym, kiedy zarząd zrezygnował. brak jest jakichkolwiek uchwał i ofert w tym zakresie. Wydaje się, że koszt naprawy rynien jest mocno "naciągnięty", bardzo wysoki. Jak postąpić prawnie w tek kwestii.

Pytanie 721
Dodano: 25 kwietnia 2017

Jesteśmy zarządcą kilku wspólnot mieszkaniowych. Jedna z nich liczy 110 lokali mieszkalnych, nie ma użytkowych.
Przychód z tytułu zaliczek na media- woda, ciepło, wywóz odpadów komunalnych w czerwcu przekroczył 150.000 zł Czy wspólnota musi zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i sporządzać deklaracje. Zaliczki na utrzymanie części wspólnej i f.rem. nie podlegają sumowaniu do obrotów VAT? Są różne komentarze w tej sprawie.

Pytanie 720
Dodano: 25 kwietnia 2017

Zakupiłem mieszkanie wraz z garażem wielostanowiskowym od dewelopera. Mamy dużą wspólnotę mieszkaniową, która posiada swój Zarząd oraz umowę z administratorem (zarządcą). Mamy problem z pojawiającą się co jakiś czas wilgocią w garażu. Ściany są mokre, pojawiają się zacieki itp. Czy możemy domagać się od dewelopera wykonania ekspertyzy i ustalenia przyczyn takiego stanu rzeczy?. Nadmieniam, że jesteśmy objęci 3 letnią gwarancją i rękojmią.
Czy Wspólnota musi podjąć uchwałę w sprawie wykonania takiej ekspertyzy, jeżeli deweloper odmówi jej wykonania. Czy Zarząd może zlecić wykonanie takiej ekspertyzy w ramach czynności zwykłego zarządu?