Forum

Pytania i odpowiedzi dotyczące funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych

Pytanie 759
Dodano: 29 kwietnia 2019

Chciałbym uzyskać porady na temat wspólnoty mieszkaniowej a mianowicie : .Problem polega na tym że jako wspólnota i ja jako członek zarządu wybraliśmy firmę do remontu kamienicy (po wcześniejszych uzgodnieniach oraz uchwale .Wykonawca po wykonaniu prac (zgodnie z uzgodnieniami i umowa) po uwagach o złym wykonaniu wykonawca przestał dalszych prac mimo wpłaceniu większej kwoty niż wykonał .Druga sprawa jest taka że był brak kontaktu z tą osobą (wykonawca) lecz drugi członek zarządu bez problemu się skontaktował i zamiast pytać o remont dalszych prac uzgodnił z daną firmą że zapłaci indywidualnie i dana firmą dociepli ich ścianę od wewnątrz klatki schodowej .Problem tkwi w tym że na zebraniu wspólnoty przedstawiłem wszystkie kwoty wszystkie prace wykonane przez daną firmę i faktycznie okazało się że wykonawca nie wywiązał się z danej umowy. Lecz na następnym zebraniu wspólnoty (było zawiadomienie) lecz ja nie mogłem być ,członek zarządu w drodze indywidualnego zbierania głosów odwołał mi z tej funkcji. Czy nie będąc na zebraniu i nie mając informacji że będzie znana zarządu prawidłowo zostałem odwołany? Czy jeśli zostałem odwołany powinienem zostać poinformowany o tym zgodnie z art25 ustawy o właścicieli lokali, chociaż minęło już 2miesiace? Jeszcze chciałbym dodać że firma która nie wykonała prac a otrzymała za nie pieniądze ma podpisaną umowę z firmą która zarządza nasz kamienica w razie jakichkolwiek remontów awarii. Proszę o odpowiedź bo jak zwykły człowiek nie jestem wstanie tego pojąć kto tu ma rację kto nie.

Pytanie 758
Dodano: 29 kwietnia 2019

Czy mała wspólnota mieszkaniowa ( 4 mieszkania) może rozliczać cit 8 i cit 8o na drodze papierowej. Nie mamy zarządcy.

Pytanie 757
Dodano: 29 kwietnia 2019

Od niedawna jestem zarządcą WM. Wspólnota chce zakupić grunt aby wybudować miejsca postojowe i chce utworzyć fundusz celowy. Moje pytanie brzmi:
- czy powinna kupić to jako WM, czy każdy właściciel indywidualnie udziałami?
- czy powstanie wtedy środek trwały?
- czy wpłaty na fundusz celowy będą. podlegać podatkowi dochodowemu?

Pytanie 756
Dodano: 29 kwietnia 2019

Jestem właścicielem mieszkania w bardzo dużej wspólnocie mieszkaniowej (prawie 900 mieszkań). Zarząd deweloperski został odwołany 2 lata temu w ten sposób, że dwie osoby zebrały pełnomocnictwa od właścicieli mieszkań i następnie (bez informowania kogokolwiek) pojechali do innego miasta do notariusza z tymi pełnomocnictwami (podobno zebrali 51% głosów) i u tegoż notariusza podjęli uchwałę o odwołaniu zarządu deweloperskiego i powołali siebie do zarządu. Wcześniej jako osoby prywatne zawarli umowę z przyszłym administratorem (firmą mającą. bardzo złe opinie na rynku), który pomógł im te pełnomocnictwa zbierać (gdyby większość właścicieli o tym wiedziała, nie podpisałaby tego pełnomocnictwa). Rok temu jeden z członków zarządu zrezygnował i został tylko jeden, który nie wykonuje swoich obowiązków. Zbieramy dowody na administratora, który nas ciągle oszukuje i nie wypełnia swoich obowiązków, jednak nasza wspólnota jest zbyt duża, żeby coś dalej zdziałać. Ponadto od 2 lat nie odbyło się żadne roczne zebranie wspólnoty, a w tym roku podobno ma zostać przeprowadzone elektronicznie - przez internet. Prośba o radę, czy taka forma zebrania jest zgodna z prawem i co powinniśmy zrobić, żeby uratować naszą wspólnotę?

Pytanie 755
Dodano: 29 kwietnia 2019

Jestem współwłaścicielem lokalu użytkowego, znajdującego się na parterze i piętrze 3-piętrowego budynku należącego do Wspólnoty Mieszkaniowej.
Wspólnota podjęła uchwale o wynajęciu firmy do sprzątania klatek schodowych. Lokal użytkowy nie korzysta z klatek schodowych Wspólnoty. Wejście lokal użytkowy ma bezpośrednio z ulicy a komunikację między parterem a piętrem ma wewnątrz własnego lokalu ( schody i winda). Czy istnieje możliwość aby uzyskać zwolnienie z wpłat za sprzątanie korytarzy Wspólnoty ? Udział części wspólnych lokalu użytkowego to 25% i takie więc proporcje opłaty lokal użytkowy musi ponosić za sprzątanie klatek schodowych z których nie korzysta.

Pytanie 754
Dodano: 29 kwietnia 2019

Ostatnio otrzymałem ze wspólnoty pismo o zapłatę prawie 1500 zł . Z pisma wynika że była jakaś niedopłata na fundusz remontowy , lecz z rozliczenia za rok 2017 miałem jeszcze 15 zł nadpłaty , więc nie rozumiem tego . Chciałbym złożyć pismo o szczegółowe wykazanie finansów naszej wspólnoty za miniony okres 2018 . Czy wystarczy zwykłe pismo czy trzeba czegoś więcej , bo domyślam się że muszą mi przedstawić wszystkie wydatki i wpłaty wspólnoty , boję się że teraz mogą się zasłonić tym całym RODO . Proszę o pomoc i jeśli możliwe to również o jakiś wzór .

Pytanie 753
Dodano: 29 kwietnia 2019

Jestem właścicielem mieszkania na poddaszu użytkowym (skosy w mieszkaniu) jednak na skutek słabej izolacji termicznej dachu (mostki termiczne) ponoszę dodatkowe koszty z tytułu ogrzewania mieszkania. Proszę o informację (podstawę prawną). Kto jest odpowiedzialny za izolację termiczną dachu w budynku należącym do Wspólnoty mieszkaniowej?

Pytanie 752
Dodano: 29 kwietnia 2019

Jako Wspólnota domagaliśmy się od spółdzielni mieszkaniowej decyzji na pozwolenie użytkowania naszej nieruchomości wraz z garażem podziemnym,lecz bez skutku(tłumaczenie,ze to odległy czas, rok 2000 ri ze nie maja),wiec zwróciliśmy się do Starostwa, i co się okazało otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie budynku z warunkiem a na garaż nie ma wcale pozwolenia. I tu mamy pytanie co teraz mamy zrobić? to dokument który winien być przy książce obiektu,proszę o informacje.

Pytanie 751
Dodano: 05 czerwca 2018

Bardzo proszę o informacja, czy wspólnota mieszkaniowa, która nie jest płatnikiem podatku VAT powinna co miesiąc składać JPK?

Pytanie 750
Dodano: 05 czerwca 2018

Proszę o udzielenie mi informacji w następującej sprawie. Gmina i Wspólnota podciągnęły do bloku ogrzewanie miejskie. W bloku mieszka 32 lokatorów w tym 9 członków Wspólnoty. Część lokatorów ma swoje ogrzewanie,własną instalacje gazowa ,piec c.o.w lazience. Ja tez do nich naleze. Wspolnota przysłała mi pismo o zaplacenieponad2000zl.za instalacje na korytarzu. Proszę o pomoc prawna czy muszę ta sumę zapłacić? Mieszkam za granica 20 lat nikt tam nie mieszka.