Forum

Pytania i odpowiedzi dotyczące funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych

Pytanie 686
Dodano: 04 kwietnia 2016

Jestem administratorem wspólnoty mieszkaniowej w związku ze zmianami od 2014r w wystawianiu faktur bez VAT, jaką powinnam pisać podstawę prawną na fakturach zwalniająca mnie z VATu. czy zwolnienie przedmiotowe na podst. Rozporz. MF z dn.20.12.2013r?

Pytanie 685
Dodano: 04 kwietnia 2016

Proszę o odpowiedź czy Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej może podnieść zaliczkę na mieszkanie i garaż samodzielnie bez zgody Zarządu Wspólnoty, czy do podniesienia zaliczek potrzebna jest uchwała właścicieli? Zarządca twierdzi, że zaliczki są za małe i chce je podwyższyć.

Pytanie 684
Dodano: 04 kwietnia 2016

Nasza wspólnota to 18 rodzin i 2 klatki schodowe. W zeszłym miesiącu na pierwszej klatce przerabiano linię elektryczną. Wyciągano liczniki elektryczne z mieszkań . A przy okazji zamontowano też oświetlenie ledowe z czujnikiem ruchu. Przed klatką i na klatce. Jak się okazało te lampy ledowe miały być zamontowane już w 2014r zgodnie z uchwałą z tamtego okresu. Co prawda była tylko o nich mowa i pytanie administratora ,czy jeden z sąsiadów potrafiłby je zamontować. Sprawa tyczyła głównie wyciągnięcia komina do góry o 20-30cm. I za jednym zamachem pani administrator wpisała do uchwały te lampy ledowe. Większość podpisała się za. Teraz prace elektryczne przeszły na naszą klatkę. Ale większość z nas nie chce ledów. Pani administrator prosiła o ponowne zebranie podpisów z naszej klatki jako nowej uchwały. Tak też zostało uczynione.5 z 9-ciu lokatorów jest przeciwna ledom. A teraz dyrektor ,ona i dyrektor ZGKiM (jako przedstawiciel 3 nie wykupionych mieszkań) twierdzą że nowa uchwała powinna być głosowana przez wszystkich właścicieli czyli z dwóch klatek(18 rodzin).Jak właściwie powinno to wyglądać. Czy aby klatka nr 1 powinna o tym też decydować ?

Pytanie 683
Dodano: 26 stycznia 2016

Zwracam się z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu sprawy związanej ze sprzedażą niezabudowanej działki gruntu przez Wspólnotę Mieszkaniową. Pokrótce przedstawię cały problem.
Nieruchomość gruntowa o powierzchni 1085 m2 stanowi współwłasność Miasta i Gminy oraz właścicieli wyodrębnionych lokali mieszkalnych w proporcji 57,23% Miasto i Gmina, a 42,77% właściciele wyodrębnionych lokali.
Ta działka gruntu została podzielona na dwie działki o powierzchni 950 m2 i 135 m2 i nadano nowe numery ewidencyjne.
Wspólnota Mieszkaniowa postanowiła działkę o pow. 135 m2 niezabudowaną, a położoną w centrum Miasta sprzedać. W tym celu zlecono wycenę działki, a następnie będzie ogłoszony przetarg ofertowy.
Mam jednak wiele pytań w tej sprawie. czy z uwagi iż Miasto i Gmina we Wspólnocie posiada ponad 57% udziałów przetarg może być ofertowy, czy przeprowadzony jako zamówienie publiczne.
Wspólnota uzyskane środki chce przeznaczyć na powiększenie funduszu remontowego, aby wymienić pokrycie dachu na budynku, czy Wspólnota będzie musiała od takiej transakcji zapłacić podatek dochodowy, co z podatkiem VAT od sprzedaży, nadmieniam że Wspólnota nie jest zarejestrowana jako podatnik podatku VAT.
Po przeprowadzeniu w/w transakcji trzeba będzie sporządzić nowy akt notarialny i zmienić udziały w nieruchomości gruntowej. czy do aktu muszą stanąć wszyscy właściciele, czy wystarczy Zarząd Wspólnoty. Proszę o wyjaśnienie powyższych wątpliwości i innych, nie uwzględnionych w piśmie, a związanych z powyższą sprawą.

Pytanie 682
Dodano: 26 stycznia 2016

Centralne ogrzewanie w dużej wspólnocie jest rozliczane przy pomocy podzielników , które odczytywane są przez metronę . Okres rozliczenia z metroną 01.07.2014-30.06.2015r. do rozliczenia z metroną wspólnota bierze wniesione przez właścicieli zaliczki na co oraz podaje poniesione koszty na co w tym okresie w przypadku natomiast sporządzania sprawozdania finansowego wspólnoty za okres od 01.01.2015-31.12.2015 pozostaje różnica między zaliczkami a kosztami . Wystąpiły większe koszty CO niż zaliczki. Jak rozliczyć tę różnicę czy przeksięgować na rozliczenia m w czasie i w 2016 r pomniejszyć zaliczki na co czy może pozostawić nierozliczone i przenieść na wynik wspólnoty ?

Pytanie 681
Dodano: 26 stycznia 2016

Czy właściciel mieszkania we wspólnocie może nie włączać wogole ogrzewania? Nie płacimy zaliczek lecz mamy rozliczanie ze wskazań licznika indywidualnego.

Pytanie 680
Dodano: 26 stycznia 2016

Na działce znajdują się dwa budynki mieszkalne Kamienica ( 5 rodzin ) budynek ma numer 6 i budynek wolnostojący wewnątrz podwórza (1 rodzina - bardzo kłopotliwa dla naszej kamienicy )ma również numer 6 Zarząd TBS dał nam wypowiedzenie od 1.stycznia 2016 roku jesteśmy bez zarządu . Jako mała wspólnota 6 osobowa funkcjonowaliśmy dość kłopotliwe ze względu na rodzinę w budynku wolnostojącym . Wszelkie remonty naszej kamienicy były i są utrudniane przez tą rodzinę nie możemy nic zrobić bez ich zgody . Przy próbie malowania klatki wymianie drzwi wejściowych zażądali ocieplenia całego budynku wolnostojącego inaczej nie otrzymamy ich zgody na prace związaną z kamienicą . Od 1 stycznia nie podlegamy nikomu z sąsiadom z kamienicy zabronowałem cichą wspólnotę . Otworzyłem konto prywatne na zebraniu ( bez rodziny z budynku wolnostojącego) ustaliliśmy ze będziemy płacić fundusz remontowy w wysokości 2zł za m2 na remont kamienicy która od l at jest w opłakanym stanie mamy zgromadzone fundusze ~8 tyś których nie możemy ruszyć ponieważ na nic nie wyrażają zgody sąsiedzi w budynku wolnostojącym . W akcie notarialnym widnieje zapis "wpisany jest udział ./1000 części we wespół własności części budynku i części gruntu opisanej w księdze wieczystej nr " z tego rozumiem państwo w budynku wolnostojącym mają są współwłaścicielami naszej kamienicy jak i my ich budynku wolnostojącego .
Co możemy zrobić by remontować kamienice we własnym zakresie z pieniędzy zebranych przez mieszkańców kamienicy? Nadmieniam iż państwo z budynku wolnostojącego z góry poinformowali , że nie wyrażają zgody na jakiekolwiek prace nawet we własnym zakresie z własnych zgromadzonych środków . Państwo z budynku wolnostojącego są pracownikami sądu co prawda w księgowości lecz dzięki znajomością piszą wiecznie jakieś wnioski w naszym kierunku wiążąc nam ręce a kamienica w opłakanym stanie .
Proszę o pomoc co w tym wypadku możemy zrobić nie chcemy mieć wspólnotyy ani funduszu remontowego z rodziną budynku wolnostojącego pragniemy remontować kamienice z własnych środków które zgromadzimy zgodnie z prawem i przepisami ponieważ liczymy się z utrudnieniami ze strony rodziny z budynku wolnostojącego

Pytanie 679
Dodano: 26 stycznia 2016

Proszę o informację ws. opłaty za służebność przejazdu i przechodu. Kupiłem mieszkanie wraz z garażem od dewelopera - Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego. W akcie notarialnym mam wpisaną opłatę za służebność przejazdu i przechodu do kupionej nieruchomości. Jednakże posiadam również obok zakupionej nieruchomości mieszkanie. To mieszkanie jest moją własnością, jest założona księga wieczysta. Ten "stary blok" i teren sąsiaduje bezpośrednio przy nowo zakupionym budynku wraz z przynależnym terenem. Są do działki przylegające do siebie. Proszę o informację czy mam obowiązek płacić służebność przejazdu i przechodu za nowy lokal, jeżeli obecnie płacę już za ten teren podatki i inne opłaty w "starym mieszkaniu".
Nadmieniam, że teren na którym znajduje się "stare mieszkanie" należy również do Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, czyli również dewelopera nowego budynku.

Pytanie 678
Dodano: 26 stycznia 2016

Wspólnota mieszkaniowa licząca 75 lokali mieszkalnych posiada strych który jest częścią wspólną nieruchomości. Pytanie dotyczy sprzedaży strychu / mają powstać dwa mieszkania/, czy przy podejmowaniu uchwały dotyczącej sprzedaży części wspólnej decyduje większość , czy 100% właścicieli lokali.

Pytanie 677
Dodano: 26 stycznia 2016

Czy we wspólnotach jest funkcja doradców. Czy doradca taki w drodze uchwały może decydować o wydatkach i potrzebach wspólnoty.