Forum

Pytania i odpowiedzi dotyczące funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych

Pytanie 96
Dodano: 20 listopada 2006

Czy SM w momencie kiedy miała ustawowo na to czas (12 miesięcy od dnia wejscia ustawy w życie) myślę oczywiście o ustawie o Spółdzielniach mieszkaniowych na realizację Art. 41 i 42 gdy po realizacji tych zobowiązań koszta związane z tym pokrył by Skarb Państwa nie dokonała tego, czy teraz mamy jakieś prawo rządać od SM pomocy finansowej w przypadku gdybyśmy tego potrzebowali.

Pytanie 95
Dodano: 20 listopada 2006

Czy możemy mieć jakieś problemy z wyodrębnieniem naszych mieszkań w momencie złożenia wniosków (posiadamy mieszkania własnościowe) w przypadku gdy SM jest w trakcie spłacania kredytu zaciągniętego na budowę bloków (nowych mieszkań) w latach koniec 80.

Pytanie 94
Dodano: 20 listopada 2006

Czy w przypadku złozenia wniosku o przekształcenie naszych mieszkań na odrebną własność do SM mamy jakieś zobowiązania wobec niej (SM).

Pytanie 93
Dodano: 20 listopada 2006

Zgodnie z Art.6 ust.3 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych.Odpisy na ten fundusz obciążają koszty GZM stanowiacymi mienie spółdzielni.
Moje pytanie brzmi czy spółdzielnia może dokonać odpisu na fundusz remontowy od lokali użytkowych (nie własnośiowych) ? Czy pawilony są zasobami mieszkaniowymi. Pan Telesfor Żyzbnowski w rachunkowości Nr 9/2005 pisze, że pawilony nie są zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych. Z Art. 6 wyraźnie wynika, że obowiązek świadczenia na fundusz remontowy dotyczy członków spldzielni i moim zdaniem odpis od lokali użytkowych (nie własnościowych) nie będzie kosztem uzyskania przychodów. Ale dalsze pytanie: członek lokalu użytkowego własnościowego który to lokal znajduje się w pawilonie ma obowiązek świadczenia na fundusz a pawilon (w/g wyjaśnień Pana Żyznowskiego) nie jest zaliczany do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych.
Jeżeli nie można dokonywać odpisów na fundusz remontowy od lokali użytkowych to z czego pokrywamy remonty lokali użytkowych (np. wymiana okien, wymiana drzwi wejściowych czy też ułożenie kosztki Bauna wokół pawilonu)) ? Z czego pokrywamy remonty lokali na potrzeby własne ?

Pytanie 92
Dodano: 20 listopada 2006

Złożyłam Pit -4 za 06/2006 do 20,07,2006 natomiast zapłate złożyłam drogą elektroniczną w banku WBK Dnia 20,07,2006 i otrzymałam potwierdzenie: "data złożenia dyspozycji : 20,07,2006 r data realizaji 21,07,2006".
Czy zostanie nałożona mi kara?
Czy zgodnie z ordynacja podatkową :
Art 60 § 1, Za termin zapłaty podatku uważa się :
2/ w obrocie bezgotówkowym - dzień obciażenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczednościowo -kredytowej na podstawie polecenia przelewu .

Pytanie 91
Dodano: 20 listopada 2006

W tej chwili posiadam własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego, chcę mieć wyodrębnioną własność. Jak będą wyglądały moje opłaty jeśli zrezygnuję z członkostwa.
Czy będę musiała płacić VAT od opłat eksploatacyjnych? Z jakich opłat mogę zrezygnować i płacić je w miejscu powstania n.p. podatek od nieruchomości. ubezpieczenia itp.

Pytanie 90
Dodano: 20 listopada 2006

Czy i jakaś forma sprawowana przez zarządcę (administratora) musi mieć wpis do księgi wieczystej a jaka nie np. umowa o prace, umowa zlecenie.

Pytanie 89
Dodano: 20 listopada 2006

Czy obowiązkiem Spółdzielni jest :
- dokonanie podziału gruntu,
- podziału części wspólnych,
- obliczenie udziałów poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej,

Pytanie 88
Dodano: 20 listopada 2006

W nawiązaniu do spotkań, na których mówił Pan o Pana zaangażowaniu w sprawę nowelizacji ustawy o własności lokali odnośnie podatków od funduszu remontowego, uprzejmie pytam czy są jakieś postępy w tej sprawie? Zauważam jednocześnie, że Pana sprawozdanie finansowe wspólnoty uległo zmianie w porównaniu z prezentowanym poprzednio. Czy jest to związane z Pana wiedzą na temat braku możliwości przekonania naszych parlamentarzystów do Pana poglądów na temat podatków od funduszu remontowego?

Pytanie 87
Dodano: 20 listopada 2006

Członek Spółdzielni jak wynika z not korygujących ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w lokalu do którego posiada spółdzilecze własnościowe prawo. Posiada również miejsce parkingowe. Na mieszkanie i garaż otrzymał przydział spółdzielczego własnościowego prawa.
Wystapił do Spółdzielni z prośbą o wystawianie faktur vat za garaż. Spółdzielnia od początku roku takie faktury mu wystawiała. W dniu wczorajszym od właściciela wpłynęły noty korygujące polegające na zaminie nazwy odbiorcy faktury z osoby fizycznej na firmę zawierającą w nazwie nazwisko i imię właściciela i członka spółdzileni. Czy można te noty korygujące zaakceptować skoro członkiem spółdzielni jest konkretna osoba a nie firma (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą)? I czy w związku z tym że dowidzielismy się o zarejestrowanej działalności gospodarczej w jego lokalu powinnismy zmienić naliczaną stawkę podatku od nieruchomości tak jak od działalności gospodarczej? Członek spółdzieli upirea się, że działalności w lokalu nie prowadzi tylko zarejestrował ją pod tym adresem.
Bardzo proszę o odpowiedź z podaniem podstaw prawnych.